Порізка на стрічкопильних та верстатах термічного різання

Наша компанія надає послуги з заготівельним операціям, зокрема порізки заготовок на стрічкопилкових верстатах і установках газоплазмового різання.

Стрічкопильні верстати – стаціонарне обладнання, незамінне для порізки труб круглого і прямокутного перерізу, розпилювання прокату з металу, дроту, заготовок профілю з вуглецевих, низьколегованих, конструкційних сталей. Вони успішно застосовуються для розкрою і різання м’яких сплавів з алюмінію, міді, заліза і сталі.

Такі пилки вбудовуються в стрічкопильні верстати, потужний привід забезпечує максимальне навантаження і хорошу продуктивність. У процесі різання, можливо, заощадити на енергії і металі за рахунок малої товщини пропила.

Метал, з якого складається ріжуча поверхня зубців – швидкоріжуча сталь. Якісно зроблені зубці потрібної форми дозволяють підняти продуктивність різання.

До основних видів пив по металу відносять:

  • Стрічкова пила з зубами. Це подовжений і замкнутий інструмент, що нагадує зовні ножовочное полотно. Використовують їх в основному в стрічкопилкових верстатах по металу і дереву, для розрізання пінобетону, мінеральної вати і навіть м’яса.
  • Пили електроіскрового дії. Використовуються для нарізки заготовок товщиною від 15 см і діаметром до 30-40 см.
  • Пили тертя. Зубці використовуються для посилення виділення тепла в процесі тертя, що значно підвищує продуктивність інструменту. Такі пилки досягають завширшки до 2,5 см, а в товщину – до 0,16.

Для кожного виду робіт підбирають свій вигляд стрічкової пилки і верстата, але необхідно ознайомитися з головними технічними параметрами:

  • твердість після ступінчастою загартування (HRC 45-49 по полотну, і HRC 58-62 по зубців, залежно від м’якості спинки пилки);
  • здатність різати певні марки стали. Для кожної марки слід правильно підібрати швидкість і подачу різання;
  • виробниче навантаження (на вибір ручний верстат, автомат або напівавтомат);
  • питома продуктивність. Для пилки зі швидкорізальної сталі 60-70 куб.см / хв;
  • можливість порізки під певним кутом. Для цієї функції потрібно мати поворот пильного вузла на верстаті;
  • матеріал виготовлення пилки – середньолегованих, молибденовая, вуглецева сталь;
  • матеріал заготовки – пили для відрізки алюмінієвих і магнієвих сплавів, чавунних заготовок, легований сталей;
  • спай стрічки. Він повинен за ступенем міцності збігатися з полотном стрічки;
  • спосіб нарізування зубів (переважно за допомогою насеканія, а не абразивного круга).


Газове різання – це процес, при якому суміш кисню і пального газу утворюють полум’я, нагріваючи метал до температури плавлення, тим самим роблячи його різання.

На метал направляється потужний струмінь кисню, яка викликає хімічну реакцію між киснем і металом з утворенням оксиду заліза, також відомого як шлак. Потужний струмінь кисню видаляє шлак з пропила.

При використанні кисневих ризиків якість різання, час попереднього нагрівання і товщина металу можуть залежати від типу використовуваного пального газу. У поєднанні з киснем для цього процесу найбільш часто використовуються чотири основних типів горючих газів: ацетилен, пропан, пропілен і природний газ.

Одночасна порізка двох заготовок на одному верстаті
Заготовка, вироблена методом газопламеневої порізки
Газопламінна (кіснева) порізка